Nóż survivalowy to jeden z cennych narzędzi, który powinien towarzyszyć wszystkim uczestnikom survivalu. Środowisko jest nieprzewidywalne i nigdy nie wiadomo co wydarzy się podczas naszej wyprawy, a w dodatku co na nią zabrać. Jednak nóż survivalowy przyda się do wielu zadań, dlatego nie zapomnij o nim przy pakowaniu.
Za pomocą noża survivalowego można:
- Przygotować drewno na ognisko
- Pokroić składniki na posiłek
- Udzielić pierwszej pomocy
- Ochronić się przed zagrożeniem
Przy wyborze noża survivalowego należy uwzględnić różnice w jego budowie, rodzaj ostrza oraz indywidualne przeznaczenie.
Budowa noża
Rodzaje noży survivalowych
Nóż survivalowy ze stałym ostrzem
Noże survivalowe ze stałym ostrzem są przeznaczone do survivalu, militariów, kempingu oraz do użytku codziennego. Znane są ze swojej wytrzymałości, trwałości i solidności. Noże ze stałym ostrzem są wszechstronne, nadają się do ciężkich zadań i dzielimy je ze względu na:
Kształt ostrza
- Gładka krawędź tnąca (plain) – całkowicie gładkie ostrze.
Zastosowanie: Kroi, tnie, sieka, struga, łatwo się ostrzy. - Ząbkowana (serrated) – występuje w opcji całkowitego lub częściowego ząbkowania.
Zastosowanie: Doskonałe do cięcia twardych materiałów jak liny czy pasy.
Rodzaj głowni
- Drop point – głownia z łagodnie opadającym grzbietem.
Zastosowanie: Wszechstronna, mocna i trwała, dobra do cięcia. - Clip point – głownia z wyraźnym, wyciętym grzbietem blisko czubka.
Zastosowanie: Precyzyjna, idealna do zadań wymagających delikatnych i dokładnych cięć. - Sheepsfoot – głownia z prostym ostrzem i zaokrąglonym grzbietem. Kwadratowa lub zaokrąglona końcówka.
Zastosowanie: Bezpieczna, minimalizuje ryzyko przypadkowego skaleczenia, dobra do cięcia lin i materiałów. - Spear point – symetryczna głownia z centralnie umieszczonym czubkiem.
Zastosowanie: Nadaje się do cięcia, krojenia i rzeźbienia, a także w scenariuszach samoobrony.
Polecamy
- Mora Knives – nóż podstawowy
- Benchmade – nóż z rodzaju full tang – przeznaczony do survivalu outdoor bushcraft
Składany nóż survivalowy
Noże składane oferują wszechstronność i przydają się do wykonywania lżejszych czynności. Jednak nie są takie wytrzymałe jak noże ze stałym ostrzem.
Scyzoryk
Rodzaj kieszonkowego noża ze składaną głownią. Wyposażony w różnego rodzaju narzędzia, a w dodatku zamontowany w oprawie stałej. Narzędzia występujące w scyzorykach oprócz ostrza tnącego to np. piłka, nożyczki, pilnik, śrubokręt, otwieracz konserw, korkociąg czy igła do skóry.
Multitool
Rodzaj noża, z indywidualnymi narzędziami wewnątrz. Pracujący na zasadach noża typu butterfly. Posiada wiele zastosowań, a jego dodatkową zaletą są kombinerki, młotek czy nożyczki.
Podsumowując, kluczem do wyboru odpowiedniego noża survivalowego jest zrozumienie własnych potrzeb oraz właściwe dopasowanie cech konstrukcyjnych i funkcjonalnych noża do planowanego zastosowania w warunkach terenowych czy sytuacjach awaryjnych.